Jak správně používat textilní lepidla

Jak správně používat textilní lepidla 

Lepidlo na textil se využívá pro opravu oděvů, zalepení děr v látce nebo pro nalepení různých kamínků, flitrů a dalších ozdob oděvů. Dále pro lepení švů. Lepidlo na textil je v oděvním průmyslu hojně využíváno a oblíbeno pro svoji jednoduchost a kvalitu. Lepidlo může být použito na jakoukoliv látku, např. džínsovina, bavlna, filc nebo kůže. Některá lepidla mají mnohem širší škálu materiálů, které s nimi lze lepit, například dřevo, gumu, umělou hmotu (velmi dobře se hodí pro lepení měkkých umělých hmot jako je PVC). Látky ošetřené permanentním tedy trvalým lepidlem na textil se mohou vyprat v pračce i v ruce v rozmezí teplot 40°C až 95°C.

 

Typy textilních lepidel

Při výběru textilního lepidla je třeba si uvědomit, na jaký projekt budete lepidlo používat a zda si přejete, aby byl jeho efekt trvalý nebo dočasný. Permanentní tedy trvalá lepidla mají pevnější spoje, které vydrží dlouho dobu, protože jsou po zaschnutí nerozpustná. Tento typ lepidla je ideální na opravy oděvů, slunečníků nebo zdobení oblečení různými aplikacemi, protože toto spojení se ani po vyprání nerozpojí a spoj zůstane pevný. Naopak dočasná lepidla jsou rozpustná ve vodě, což znamená, že se lepidlo při kontaktu s vodou rozlepí, proto je také nemůžeme prát v pračce. Tento druh lepidla můžeme použít na projekty na jedno použití, nebo tam, kde je třeba časté polohování materiálů, jako je lemování oděvů nebo místo klasických špendlíků u materiálů, které se nedají špendlit.

Doba schnutí lepidla

Další faktor, který je třeba při používání textilních lepidel zvážit je doba schnutí. Ta může být od 3 minut do 24 h. Rychleschnoucí lepidlo je možné použít téměř okamžitě, což oceníte pro akutní opravy nebo třeba na cestách. Přesto, pokud vás netlačí čas, je vždy lepší si vybrat lepidlo, kterému trvá tuhnutí déle. Je to z důvodu, že taková lepidla mají pevnější spojení a vydrží delší dobu. Vždy počkejte alespoň 24 h před praním lepené látky nebo její navlhčení a to i v případě, že se jedná o voděodolné lepidlo. 


Pružnost lepidla

Budete vaše lepidlo používat na opravu oblečení? V tom případě se nezapomeňte podívat na pružnost vašeho lepidla. Jeho pružnost určuje, jak bude vaše oblečení pohodlné při nošení. Co se stane, pokud lepidlo nebude pružné? Po zaschnutí bude tuhé a pravděpodobně je budete cítit při nošení a může škrábat. Navíc hrozí riziko, že časem vytváří tvrdé hrudky, které budou na látce viditelné. Tato informace by měla být uvedena na štítku. 

Permanentní textilní lepidla 

Textilní permanentní lepidla se vyrábějí v několika formách. Klasické tekuté v tubě, ve spreji nebo ve formě prášku. Každá forma lepidla je vhodná na jiné účely. 

Permanentní lepidlo ve spreji

Pokud chcete lepit látku k látce je ideální použit lepidlo ve spreji, protože vytvoříte tenkou a rovnoměrnou vrstvu lepidla po celé ploše přilepované látky. Důležité je předem zkusit, zda látka není moc tenká nebo jemná a lepidlo se neprosakuje na lícovou stranu. Dále musíte vyzkoušejte zda látka vydrží žehlení na vyšší teplotu - nastavení bavlna.

Postup použití:
Video návod

Chraňte pracovní plochu před ušpiněním. Před použitím sprej důkladně protřepte. Nastříkejte ze vzdálenosti 20 cm rovnoměrně na zadní stranu lepeného motivu. Dělejte kratší střiky. Začněte na krajích a postupujte do středu. Pravidelně sprej protřepávejte. Po nanesení rovnoměrné vrstvy lepidla motiv přilepte. Přes bavlněnou látku zafixujte žehličkou, použijte teplotu na bavlnu a zažehlete minimálně 45 sekund. Silné materiály zažehlete i zespod.

https://www.sazo.cz/lepidla-na-textil/prym-lepidlo-permanentni-ve-spreji/

Permanentní lepidlo v tubě

Většina kvalitních textilních lepidel v tubě je určena na lepení mnoha materiálů. Je možné s ním lepit látky a textilie jakékoliv tloušťky, aplikace, kůže, dřevo, gumu, umělou hmotu (velmi dobře se hodí pro lepení měkkých umělých hmot jako je PVC). Proto lze využít na lepení švů, na opravu oděvů a na přilepení kamínků, flitrů a dalších aplikací.

Postup použití:
Video návod

Lepidlo se na nanese na obě strany. U tenkých jemných látek je nutné nanášet lepidlo velmi opatrně, aby neproniklo látkou skrz. Po nanesení se nechá lepidlo několik vteřin zaschnout a potom se oba díly pevně spojí. Poklepáváním na slepený spoj se zvýší pevnost spoje.

https://www.sazo.cz/lepidla-na-textil/lepidlo-na-textil-gutermann-h2/
https://www.sazo.cz/krejcovske-potreby/lepidlo-na-textil-prym/


Permanentní lepidlo v prášku
Opravné lepidlo v prášku umožňuje jednoduše připevnit záplatu na poškozenou látku. Prášek se dobře aplikuje pomocí malých otvorů na víčku. Žehlicí prášek vyrobený z termoplastu a kopolyesteru lze také použít pro lemování bez švů. Za pomoci mokrého hadříku a žehličky se záplata pevně přilepí. Lepení nejdříve vyzkoušejte na skrytém místě. 

Postup použití:
Video návod

Lepícím práškem se rovnoměrně posype místo na látce, které chceme opravit. Pak přiložíme záplatu a přes mokrý hadřík zažehlujeme. 

https://www.sazo.cz/krejcovske-potreby/prym-lepici-prasek-na-textil/
 
Permanentní lepidlo proti třepení látky

Bezbarvé lepidlo proti třepení látek vám pomůže zpevnit okraje látek po jejich zastřihnutí. Má přesnou jemnou trysku, díky které lepidlo nanesete na místa jako jsou okraje knoflíkových dírek, konce ustřihnutých prýmků, švy, okraje látek apod. Lepidlo zamezí nechtěnému třepení. Hodí se např. i na opravy rozedraných konců džínů, stačí odstřihnout koukající nitky a okraje lepidlem zpevnit, aby se konec džínů dál nepáral. Dále ideální na fixaci konců švů opři šití na overlocku.



Video návod

https://www.sazo.cz/krejcovske-potreby/prym-lepidlo-proti-trepeni-latky/


Dočasná textilní lepidla

Dočasná textilní lepidla využijete pro krátkodobé připevnění, protože dočasná lepidla jsou rozpustná ve vodě, což znamená, že se lepidlo při kontaktu s vodou rozlepí, proto je také nemůžeme prát v pračce. Můžete je využít místo klasických špendlíků nebo stehování u materiálů, které nelze špendlit, jako je kůže, koženka, softshell a další. Nebo se lepidlem se přilepí lemy, krajky, zipy a podobně a následně se sešijí na šicím stroji. Můžete k sobě slepit i díly látek určené k sešití - při sešívání se nebudou posouvat. Při praní se lepidlo zcela rozpustí.

Dočasné textilní lepidlo lze koupit ve formě tyčinky nebo spreje.


https://www.sazo.cz/krejcovske-potreby/lepidlo-nahrazujici-stehovani-prym/

Jak odstranit textilní lepidlo

Když je lepidlo suché, namočíme odličovací tampón nebo čistý hadřík do acetonu nebo odlakovače na bázi acetonu a začneme ho jemně odstraňovat. Aceton vazby chemicky poruší. Při práci se snažíme textilu pokud možno acetonem vůbec nedotknout. Poté co odstraňované lepidlo změkne, pokusíme se jemně oddrolit, poté naneseme vrstvu gelu na praní a vypereme.