Rozdíl mezi mechanickým a elektronickým šicím strojem
Elektronický nebo mechanický šicí stroj?
Všechny šicí stroje jsou již v dnešní době poháněné elektrickým motorem, nepředstavujte si proto pod pojmem mechanický stroj zařízení, které byste museli pohánět šlapáním nohy. Rozdíl je v ovládání stroje.
Mechanický stroj:
Mechanické šicí stroje umožňují šít všechny stehy, které jsou potřeba pro běžné šití. Mechanický stroj se ovládá pomocí dvou nebo tří koleček (Lada, Husqvarna, atd.) pro nastavení typu stehu, šířky stehu a délky stehu a napětí horní nitě. Popřípadě se ovládá tlačítky (Pfaff), ale nemá žádný displej. U mechanických strojů nastavení kolečky zůstává i při změně stehu.
Elektronický šicí stroj:
Elektronický šicí stroj má digitální programátor a displej. Pomocí klávesnice, nebo přímo na dotykovém displeji zvolíte konkrétní typ stehu včetně jeho šířky, délky a můžete začít šít. Elektronický stroj je většinou uživatelsky velmi komfortní a umožňuje další přídavné funkce jako třeba automatický odstřih niti, regulace rychlosti šití. Pokud si ale nastavíte délku a šířku u stehu a pak přepnete na jiný, předchozí nastavení se vám ztratí a musíte nastavovat znovu.
Elektronické šicí stroje nabízejí vždy větší škálu klasických stehů, ozdobných a vyšívacích stehů, někdy i základní abecedu (Lada, model H73A). Vždy mají navíc praktické funkce jako automatický odstřih nitě, regulaci rychlosti šití a další. Nicméně je potřeba se rozmyslet, zda funkce opravdu při šití využijete, nebo za ně zbytečně zaplatíte větší cenu.
Naše nabídka šicích strojů: https://www.sazo.cz/sici-stroje/
Kyvný versus rotační chapač stroje
Kyvný chapač mívají levnější modely a funguje tak, že se při spuštění motoru kýve tam a zpět. Kývavým pohybem zachytává horní nit spodní a provazují se. Tento chapač je vhodný pro začátečníky, lépe se reguluje a dělá hezčí steh. Dobře se s ním šije i silnou riflovou nití. Při šití má ale své limity, a to je například rychlost otáček, protože se kýve, nemůže se kývat moc rychle.
Rotační chapač se točí pořád v jednom směru dokola. Tím může být mnohem rychlejší, nit si nabírá při otáčení. Průmyslové šicí stroje a šicí stroje, které mají vysoký počet stehů za minutu, mají právě tento chapač. Jeho výhoda je, že se dokáže točit opravdu velmi rychle.
POZOR! Občas se používá označení horizontální a vertikální, to je ale velmi zavádějící, je úplně jedno, jak je chapač umístěn, zda “nastojáka” nebo “naležáka”, jde o ten pohyb, který chapač dělá při šití! Rotuje? Je rotační. Kýve se? Je kyvný. Horizontální znamená, že je chapač v rovině se stehovou deskou, vertikální, že je uložen kolmo ke stehové desce.