Doprava na PPL výdejní místa jen za 30 Kč

Chcete začít šít na stroji?

 

Přemýšlíte nad tím, že byste se chtěli naučit šít na stroji? Určitě už neváhejte ani chvíli, šití je nejúžasnější koníček, který Vám vydrží celý život. Navíc je stále co nového objevovat, nikdy nebude jednotvárný a nudný. 

Poslední dobou se lidé vracejí k šití na šicím stroji, dokonce je to teď módní i mezi mladými lidmi. A není divu, nejen že se u šití krásně odreagujete od denních starostí, ale navíc vyrobíte originální kousky doplňků, kabelek, taštiček, oblečení nebo třeba potřeb pro domácího mazlíčka.

Jak vybrat šicí stroj

Nejdůležitější je koupit stroj od kvalitního výrobce jako je Brother, Lada, Pfaff, Husqvarna, Janome a další. A vždy ho dávat na servis nebo opravu pouze do autorizovaných servisů. Díky tomu i základní šicí stroj, který se dá pořídit od 2800 Kč do 4000 Kč, Vám bude dobře a dlouho sloužit. Tedy bude šít rovnoměrný, správně utažený steh na nepružných i pružných matriálech, aniž by se Vám zacuchávali nebo trhali nitě. 


Základní šicí stroje

Dále je důležité si ujasnit, co a z jakých materiálů budete chtít šít.
Pokud plánujete na šicím stroji šít povlaky na polštářky, ubrusy, záclony, občas zkrátit kalhoty nebo opravit oblečení, bude Vám stačit šicí stroj se základní výbavou stehů a funkcí.

Stroj by měl mít několik druhů rovných stehů, cik-cak steh (ten využijete při šití pružných materiálů, nebo na začišťovaní okrajů látek), funkci na šití knoflíkových dírek (využijete i při obšívání průchodů popruhů, tkaniček nebo plánovaných otvorů), funkci zpětný chod na zapošíváni na začátku a konci švu (aby se šev nepáral), regulaci napětí horní nitě a výhodou je tzv. volné rameno, což znamená, že můžete sundat šuplíček z přední části stroje před stehovou deskou a tím vytvořit užší rameno, na které lze navléknout spodek nohavice nebo širšího rukávu a dokola ho obšít.

Typy na stroje:

Šicí stroj Brother J17S, záruka 3 roky 

 

Mechanický šicí stroj s celokovovou konstrukcí. Nabízí 14 naprogramovaných stehů včetně pružného cikcak stehu, čtyřkrokovou knoflíkovou dírku, nastavitelné napětí horní nitě, funkci zpětný chod a možnost šití s volným ramenem. Má moderní rotační chapač (horizontální chapač), který je tichý, lehce se navléká a průhlednou krytkou vidíte, kolik nitě vám zbývá na cívce. 

 

Šicí stroj Brother RL417, záruka 3 roky

Šicí stroj je robustní a uvnitř celokovový, nabízí 17 stehových programů – klasické stehy, pružné stehy, 4-kroková knoflíková dírka, dále volné rameno a možnost šití dvojjehlou, nastavitelné napětí horní nitě, funkci zpětný chod. Má moderní rotační chapač (horizontální chapač), který je tichý, lehce se navléká a průhlednou krytkou vidíte, kolik nitě vám zbývá na cívce. 

Husqvarna H Class E10, záruka 5 let

 

Šicí stroj má 19 šicích programů a 50 praktických stehových funkcí (základní, ozdobné a pružné stehy), kyvný CB chapač, 4-krokovou knoflíkovou dírku, volné rameno, regulaci přítlaku patky a navíc regulaci délky stehu.

 

Šicí stroj Lada L30, záruka 5 let

Šicí stroj Lada je celokovové konstrukce. V základní nabídce má 23 stehů, včetně otevřeného a uzavřeného overlockového stehu. Poloautomatickou knoflíkovou dírku, vertikální celokovový CB chapač, nastavitelnou šířku stehu do 5 mm a nastavitelnou délku stehu do 4 mm. Velkoplošné zoubky podavače spolu s výkonným motorem Vám umožní prošití i velmi silných látek např. 10-ti vrstev jeansoviny. Volné rameno, možnost šití dvojjehlou. Regulace přítlaku patky a navíc funkce pro volný posuv látky při quiltování, vyšívání a přišívání knoflíků.

 

Všechny výše uvedené stroje jsou kvalitní, prošijí Vám bez problémů i pevnější materiály v několika vrstvách, což oceníte při zkracování džínů, nebo opravě montérek. Pokud plánujete se šití postupně více věnovat a zdokonalovat se v něm, doporučuji si vybrat z výše uvedených stroj Lada L30, jelikož má regulaci přítlaku patky, což oceníte při šití pružných materiálů, aby se nenatahovali (přítlak snížíte) a po došití nevlnily a nebo naopak při šití více vrstev tlustších materiálů (přítlak snížíte). Navíc má již plně nastavitelnou šířku i délku stehu, takže steh můžete přesně upravit tak, aby vyhovoval Vámi šitému švu. 

 

Šicí stroje vhodné i po pokročilé

Pokud již na šicím stroji šijete a chcete si koupit stroj s větší výbavou a větším množství funkcí, nebo víte, že Vás šití baví a i když teprve začínáte, chcete si vybrat takový stroj, který Vám vydrží roky a nebude Vás v budoucnu brzdit nedostatkem funkcí, pak stojí za to investovat do stroje trochu vyšší částku.

Opět je důležité si ujasnit, co na stroji nejvíce šijete.
Pokud se věnujete quiltingu, je potřeba vybrat stroj vhodný na quiltování. Pokud víte, že nejvíce šijete z úpletů a pružných látek trička, šaty, dětská body a podobně, pro Vás bude nejvhodnější stroj s funkcí IDT podávání materiálu, aby se Vám trička po došití nevlnila. Pokud šijete tak trochu všechno a na nic se nespecializujete, vyberete si univerzálnější verzi stroje.

Mezi pokročilejší a velmi praktické funkce, které urychlí a zdokonalí Vaše šití patří: 
Elektronicky nastavitelná volba polohy jehly nahoře/dole, což využijete třeba při šití rohů, otáčení směru šití a při našívání aplikací, popruhů a podobně. Zapošívací tlačítko, urychluje práci a usnadňuje zapošívání, není třeba volit zpětný chod stroje. Regulace rychlosti šití, pokud potřebujete šít pomalu při šití kapes, rohů, nebo při našívání aplikací zvolíte nejmenší rychlost. Pokud šijete povlaky, potahy, ubrusy a jiné věci, kde jsou dlouhé rovné švy, zvolíte vysokou rychlost a šití jde hezky rychle od ruky. Automatický odstřih horní i spodní nitě velmi šetří nitě a už se Vám nestane, že při následném rozjetí stroje se Vám vyvlékne horní nit, protože zůstala po odstřižení moc krátká.

 

Mechanické šicí stroje (tedy bez displeje) 

Pár typů na kvalitní šicí stroje pro ty, kteří chtějí svůj stroj ovládat a nastavovat pouze manuálními kolečky a knoflíky a nechtějí mít na stroji displej a další elektroniku.

Husqvarna Emerald 116, záruka 5 let

 

Šicí stroj má v nabídce 16 různých stehů - základních, overlockových, strečových a ozdobných, má horizontální rotační chapač, kdy se spodní cívka nasazuje lehce shoraautomatickou knoflíkovou dírku šitou na jeden kroknastavitelný přítlak patky, možnost nastavení šířky stehu max. 5mm a nastavení délky stehu max. 4mm. Automatický navlékač horní nitě.

 

Šicí stroj Brother HF37, záruka 3 roky

Šicí stroj má v nabídce 37 různých stehů - základních, overlockových, strečových a ozdobných, má horizontální rotační chapač, kdy se spodní cívka nasazuje lehce shora, automatickou knoflíkovou dírku šitou na jeden krok, nastavitelný přítlak patky, možnost nastavení šířky stehu max. 7 mm a nastavení délky stehu max. 4 mm. Automatický navlékač horní nitě. Volné rameno pro snadné šití uzavřených kruhů, možnost quiltování. Tento stroj je ideální pro šití silných tkanin, džínoviny, bez problémů zvládne šití silnou nití. Zároveň je ale vhodný i pro elastické a jemné materiály.

 

Šicí stroj Pfaff Select 3.2, záruka 3 roky

Šicí stroj vhodný i pro vyšší zátěž s funkcí IDT horního podávání (zaručuje rovnoměrné podávání horní i spodní látky). Stroj má jednoduché ovládání, volné rameno, 27 druhů stehů, možnost nastavení šířky stehu max. 5.5 mm a nastavení délky stehu max. 6 mm, zpětný chod, regulace polohy jehly pro snadné prošívání. Šicí stroj Pfaff Select 3.2 je vhodný i pro pravidelné denní vícehodinové zatížení a zvládá šití jak velmi lehkých látek, tak i silných látek, a to i ve více vrstvách.

 

Elektronické šicí stroje s displejem

Elektronické šicí stroje s displejem ukazují na displeji druh zvoleného stehu, délku a šířku stehu a další funkce stroje. Mívají více druhů stehů, větší nabídku ozdobných stehů, některé mají možnost vyšívaní abecedy. Navíc mají několik druhů automatické knoflíkové dírky šité v jednom kroku. Další skvělá funkce je ovládání maximální rychlosti šití, automatický odstřih nitě, tlačítko automatické zapošití, volba polohy jehly při zastavení stroje a další.

Šicí stroj Brother FS40S, záruka 3 roky

Šicí stroj má celokovové odolné tělo, přehledný displej a LED osvětlení pracovní plochy. Nabízí 40 programů (pro klasické i dekorativní stehy) z toho 6 druhů automatických knoflíkových dírek, plynulé nastavení délky stehů do 5 mm a šířky stehů do 7 mm pomocí tlačítek displeje, regulace napětí horní nitě. Elektronicky nastavitelná volba polohy jehly nahoře/dole, zapošívací tlačítko na hlavě stroje. Volné rameno na šití nohavic a rukávů. Dále regulace rychlosti šití na hlavě stroje. Možnost šití bez pedálu pomocí tlačítka Start/Stop.

Šicí stroj Brother Innov-Is NV 15, záruka 3 roky

Stroj má v nabídce 16 užitečných i dekorativních stehů, 3 druhy automatických knoflíkových dírek. Volba stehů pomocí otáčení voliče s okamžitým nastavením požadovaného programu. Na displeji se ukáže doporučený typ patky, aktuální délka stehu a šířka cik-caku. Tyto hodnoty lze v případě potřeby zvětšit nebo zmenšit pomocí tlačítek u displeje. Šířka cik-caku je až 7mm, délka stehu 4,5mm. Automatický navlékač nitě. Možnost šití i bez ovládacího pedálu pomocí tlačítka START/STOP. Regulace rychlosti šití. Volba automatického zapošití na začátku a konci šití pomocí tlačítka umístěného pod displejem stroje.

Šicí stroj Pfaff Passport 2.0, záruka 3 roky

Šicí stroj se systémem horního podávání IDT, displejem a silným motorem o výkonu 70W. Passport 2.0 nabízí 70 druhů stehů, volné rameno, automatickou knoflíkovou dírku šitou na jeden krok i zabudovaný navlékač horní jehly. Dále tlačítko Start/Stop pro šití bez pedálu, možnost nastavení rychlosti šití na stroji, polohování jehly nahoře dole, volné rameno.

 

Šicí stroj Lada H73A, záruka 5 let

Šicí stroj s grafickým podsvíceným LCD displejem 75 x 22 mm, který Vás informuje o aktuálním nastavení stroje. Stroj je vybaven 196 stehy v základní nabídce (overlockové, strečové, vyšívací, speciální stehy pro quiltování a patchwork a mnoho dalších stehů včetně abecedy) a automatické senzorové knoflíkové dírky (7 druhů). Možnost kombinování  a vkládání stehů do paměti stroje pro vytváření originálních řad stehů včetně velkých a malých písmen abecedy. Stehové kombinace zůstávají uložené v paměti i po vypnutí stroje. Automatický odstřih horní a spodní nitě, navlékač horní nitě, tlačítko START/STOP, regulace rychlosti šití, volba polohy jehly při zastavení stroje, programovatelné automatické zapošití, automatický látací program. Ovládání podavače pro volný posuv látky při quiltování. Tlačítko pro zafixování patky. 

 

Samozřejmě jsou na trhu násobně dražší šicí stroje, ale ty do článku záměrně nedávám, jelikož takové si už vybírají švadleny přesně podle určitých funkcí a parametrů, které na své šití potřebují. Na běžné domácí šití jsou výše uvedené stroje ideální. Za rozumnou cenu budete mít kvalitní šicí stroj, který ušije vše co potřebujete. Nebude Vás zlobit neustálým nastavování a štelováním stehů tak, aby šev byl hezký, pravidelný a akorát utažený. Nebude trhat a cuchat nit. Bude šít lehce, tiše, pravidelně a zvládne prošít rozmanité materiály.

Pokud byste potřebovali poradit, nebo se zeptat na jiný model šicího stroje, který není v článku, neváhejte nám zavolat. Rádi Vám pomůžeme.