Doprava na PPL výdejní místa jen za 45 Kč

Jak vybrat vhodnou jehlu do šicího stroje?

Jak vybrat a koupit vhodnou jehlu do šicího stroje?

Na začátek to nejdůležitější 
Výběr vhodné jehly na šití není tak složitý, jak může pro začínající švadlenku vypadat. Nicméně na výsledek Vaší práce má obrovský vliv. Na začátek jen několik důležitých tipů. Vyměňujte jehlu často (v průmyslových strojích se jehla mění běžně i několikrát za den). Častou výměnou jehly se vyhnete mnoha potížím, jako je vynechávání stehů, poškození látek a v neposlední řadě poškození stroje. Na jednotlivé druhy materiálů používejte vhodné typy jehel k tomu určených (jehly na jersey, jehly jeansové, jehly na kůži). Podle síly materiálu, typu nitě a počtu sešívaných vrstev vyberte správnou tloušťku jehly (pokud se jehla láme nebo vynechávají stehy, zkuste jehlu o číslo až dvě silnější).

 

Jak se orientovat ve značení jehel
Nejdřív potřebujete vědět, jaký typ jehly se hodí pro Váš domácí šicí stroj. To zjistíte buď z krabičky jehel dodané výrobcem stroje, nebo z návodu k šicímu stroji. Na krabičce s jehlami najdete většinou označení 130/705 H, které udává použitý systém jehel s ploškou na uchycení a zkosením u očka jehly. Pro většinu domácích šicích strojů jsou vhodné právě jehly s ploškou s označením 130/705 H. 

Označení jehel domácích šicích strojů:

  • 130/705 jehla s ploškou určená pro většinu domácích šicích strojů
  • HAx1 – jehla určená pro overlocky
  • HLx5 - jehla určená pro coverlocky
  • SY 2053 – jehla pro některé typy starších strojů SINGER
  • 287 – jehla s kulatým dříkem, pro staré šicí stroje

 

Jak vybrat správný typ jehly?

Podle druhu materiálu z kterého budete šít, vyberete i druh jehly.

Dělení jehel podle tvaru hrotu jehly:

  • špičatý hrot - jehla universal - nepružné materiály
  • kulatý hrot - stretch (jersey) - úplety a pružné materiály 

  • Univerzal / Standart / R - nejpoužívanější - lehce zakulacená špička- tkaniny, úplety
  • Sharp / HM / Mikro / SPI - štíhlé jehly s velmi ostrou a tenkou špičkou - jemné hustě tkané látky (hedvábí,mikrovlákno,..)
  • Jeans / Denim / HJ - silnější a tvrdší jehly - jeansové látky,..
  • Stretch / HS / SKL - jehly se středně kulatou špičkou - extra pružné materiály s velkým podílem elastanu (plavkovina,...)
  • Jersey Ball point / H-SUK - jehly s kulatou špičkou (úplety,..)
  • Leather / H LL- jehly pro šití kůže a koženky

Universal / Standard / R
jsou nejpoužívanější jehly s lehce zakulacenou špičkou. Jsou dost ostré pro tkaniny a při použití malých průměrů jehel je lze použít i na pleteniny, tedy úplety. Když si nejste úplně jistý/á jakou jehlu použít, je univerzální typ nejlepší volba. 
Univerzální jehly najdete zde: https://www.sazo.cz/univerzalni/

Jeans / Denim / HJ
jsou speciálně kalené a silné jehly s ostrou špičkou určené pro šití pevných látek jako je džínovina či montérkovina.
Jeansové/denimové jehly najdete zde: https://www.sazo.cz/jeans/

Stretch / HS / SKL
jehly mají hlubší drážku v zadní části a středně kulatou špičku, jsou určené pro extra pružné materiály s velkým podílem elastanu jako je třeba plavkovina. Použití těchto jehel zabraňuje nechtěnému vynechávání stehů a prosekávání materiálu.
Tyto jehly najdete zde: https://www.sazo.cz/jehly-specialni/

Jersey Ball point / H-SUK
jsou jehly s kulatým hrotem, který snadno proniká mezi vlákna pleteniny (úpletu) a minimalizuje její natržení nebo proseknutí.
Jersey jehly najdete zde: https://www.sazo.cz/jersey/

Sharp / HM / Mikro / SPI 
štíhlé jehly s velmi ostrou špičkou, které snadno pronikají do materiálu s velkou hustotou vláken jako je mikrovlákno, hedvábí, Microtex apod. U těchto problematických materiálů s touto jehlou dokážete ušít krásně rovné stehy.
Tyto speciální jehly najdete zde: https://www.sazo.cz/jehly-specialni/

 

A jak tedy vybrat správnou sílu jehly?
Dále je na krabičce s jehlami označení 60/8 až 110/18. Tato čísla udávají tloušťku jehly. Číslo vlevo, tedy 60, 70, 80 atd. je evropské číslování a udává tloušťku jehly. Označení 80 odpovídá 0,8 mm, 90 je 0,9 mm atd. Číslo vpravo je adekvátní americké značení. Takže evropské označení 60 odpovídá americkému 8, 70 americkému 10 atd. Samozřejmě, že je lepší používat jehly slabší, aby na materiálu nebyly vidět vpichy jehly. Sílu tedy musíme přizpůsobit materiálu. Jehly tenké 60/8 jsou vhodné pro velmi lehké materiály a často nejsou v běžném obchodě ani k dispozici.  Jehly střední 70/10 až 90/14 jsou nejvíce využívané velikosti jehel a jsou určené pro středně těžké materiály (běžně používané bavlněné i lněné látky, úplety, fleece, softshell a podobně). Jehly silné 100/16 až 110/18  jsou určené pro těžké materiály (džínovina, samet, koženka, silné vlněné látky, apod. ). Měli bychom ale také pamatovat na to, že jehla se také vybírá podle síly nitě. Protože  jehla je namáhána nejen mechanicky, ale hlavně tepelně. Vpichem do materiálu a také protahováním nitě ouškem jehly dochází k zahřívání jehly na vysokou teplotu. Pokud tedy zvolíte jehlu úzkou a použijete silnou nit, odpor na oušku jehly bude tak vysoký, že jehla se bude nadměrně zahřívat a tím se i častěji lámat.

  • 70 - jehla o síle 0,7 mm - slabé a jemné látky ( hedvábí,...)
  •  80 - jehla o síle 0,8 mm - standardní šití ( plátno,...) 
  •  90 - jehla o síle 0,9 mm - silné látky ( samet,...)
  • 100 - jehla o síle 1 mm - velmi silný materiál

Jak zjistit, že jehla je vhodná pro nit a obráceně?
Vezměte asi 50 cm zvolené nitě a navlečte na ni jehlu. Jehlu posuňte na kraj nitě. Potom niť  zvedněte nahoru a nechte jehlu samovolně klouzat po niti směrem dolů. Pokud jehla sjede sama, je vše v pořádku. Pokud jehla zůstane v horní poloze, nebo jen velmi těžko sjíždí dolů, je síla nitě příliš velká, nebo tloušťka jehly malá. Musíte zvolit silnější jehlu nebo slabší nit.

Jak zjistit,  jestli je jehla v pořádku?
Jehlu vytáhněte ze stroje. Vezměte starší silonovou punčochu a natáhněte ji mezi prsty. Jehlu vpíchněte několikrát dovnitř a ven. Pokud je jehla v pořádku, projde lehce silonkou. Pokud je špička poškozena, zatrhnete v silonu očko a poškodí ho. V tom případě jehlu ihned vyměňte. Dále si jehlu položte na rovnou podložkou a prstem ji posuňte doleva nebo doprava. Pokud je jehla křivá, ucítíte jak se vlní. Pokud je rovná bude se pěkně posouvat.

Jakou značku jehel?
Na trhu je mnoho výrobců jehel. 

V manuálu k šicímu stroji najdete informace, jaké jehly jsou do Vašeho stroje vhodné. Pravděpodobně budete potřebovat jehly s ploškou s označením 130/705 H. Tento jehelní systém nabízí většina výrobců jehel. Velmi kvalitní jsou jehly značky Schmetz, ale jsou finančně náročnější. Levnější a taky velmi kvalitní jsou jehly značky Organ. Nedoporučuji kupovat neznačkovém jehly, rozdíl v ceně není velký, ale vliv na šití může být velký. Někteří výrobci strojů nabízejí i svoje jehly, třeba jako značka Singer. Ale i do těchto strojů můžete použít jehly jiných výrobců, pokud zvolíte správný typ.

Jak vybrat správnou jehlu do overlocku nebo coverlocku

Při výběru zapomeňte na značku šicího stroje. Je jedno jestli vlastníte značku Janome, Texi, Singer, Pfaff, Husqvarna, Brother, Toyota, Babylock atd. Vás bude zajímat pouze a jen jehelní systém.
Jehelní systém 130/705 H - nejpoužívanější systém pro overlocky, který má také další označení a to HAx1, 15x1, nebo označení Singer 2020, nebo 804R.
Jehelní systém ELx705 - systém pro overlocky coverlocky, značení je také Singer 2022, nebo SY2922.
Jehly do overlocku a coverlocku nelezne zde: https://www.sazo.cz/hax1sp-overlock/

 

Co na závěr?
Přesto že vyberete ideální jehlu, nebude správně šít pokud bude tupá nebo ohnutá.
A jak můžete poznat, že je problém s jehlou? Pokud je šicí stroj hlučný, vynechávají stehy, nebo jsou v látce viditelné vpichy vedle stehů. A nakonec ještě jedna důležitá věc. Trhá se Vám po výměně jehly horní nit u ouška jehly? Vyměňte jehlu ještě jednou. Může se totiž stát, že je ouško jehly díky výrobní nedokonalosti příliš ostré a přeřezává jehlu.

Doufám, že Vám tento rychlý přehled typů jehel pomůže při jejich vybírání a používání.