Jak vybrat a koupit vhodnou jehlu?

Jak vybrat a koupit vhodnou jehlu?

Na začátek to nejdůležitější 
Výběr vhodné jehly na šití není tak složitý, jak může pro začínající švadlenku vypadat. Nicméně na výsledek Vaší práce má obrovský vliv. Na začátek jen několik důležitých tipů. Vyměňujte jehlu často (v průmyslových strojích se jehla mění běžně i několikrát za den). Častou výměnou jehly se vyhnete mnoha potížím, jako je vynechávání stehů, poškození látek a v neposlední řadě poškození stroje. jehlaNa jednotlivé druhy materiálů používejte vhodné typy jehel k tomu určených (jehly na jersey, jehly jeansové, jehly na kůži). Podle síly materiálu, tipu nitě a počtu sešívaných vrstev vyberte správnou tloušťku jehly (pokud se jehla láme nebo vynechávají stehy, zkuste jehlu o číslo až dvě silnější).

Jak se orientovat ve značení jehel
Nejdřív potřebujete vědět, jaký typ jehly se hodí pro Váš domácí šicí stroj. To zjistíte buď z krabičky jehel dodané výrobcem stroje, nebo z návodu k šicímu stroji. Na krabičce s jehlami najdete většinou označení 130/705 H, které udává použitý systém jehel s ploškou na uchycení a zkosením u očka jehly. Pro většinu domácích šicích strojů jsou vhodné právě jehly s ploškou s označením 130/705 H. Označení HAx1 je pro jehly určené pro overlocky. Jehly určené pro coverlocky jsou označeny HLx5. Pro některé typy starších strojů SINGER jsou určené jehly s označením SY 2053. Pro staré šicí stroje jsou jehly s kulatým dříkem značené číslem 287.

A jak tedy vybrat správnou sílu jehly?
Dále je na krabičce s jehlami označení 60/8 až 110/18. Tato čísla udávají tloušťku jehly. Číslo vlevo, tedy 60, 70, 80 atd. je evropské číslování a udává tloušťku jehly. Označení 80 odpovídá 0,8 mm, 90 je 0,9 mm atd. Číslo vpravo je adekvátní americké značení. Takže evropské označení 60 odpovídá americkému 8, 70 americkému 10 atd. Samozřejmě, že je lepší používat jehly slabší, aby na materiálu nebyly vidět vpichy jehly. Sílu tedy musíme přizpůsobit materiálu. Jehly tenké 60/8 jsou vhodné pro velmi lehké materiály a často nejsou v běžném obchodě ani k dispozici.  Jehly střední 70/10 až 90/14 jsou nejvíce využívané velikosti jehel a jsou určené pro středně těžké materiály (běžně používané bavlněné i lněné látky, úplety, fleece, softshell a podobně). Jehly silné 100/16 až 110/18  jsou určené pro těžké materiály (džínovina, samet, koženka, silné vlněné látky, apod. ). Měli bychom ale také pamatovat na to, že jehla se také vybírá podle síly nitě. Protože  jehla je namáhána nejen mechanicky, ale hlavně tepelně. Vpichem do materiálu a také protahováním nitě ouškem jehly dochází k zahřívání jehly na vysokou teplotu. Pokud tedy zvolíte jehlu úzkou a použijete silnou nit, odpor na oušku jehly bude tak vysoký, že jehla se bude nadměrně zahřívat a tím se i častěji lámat.

Jak zjistit, že jehla je vhodná pro nit a obráceně?
Vezměte asi 50 cm zvolené nitě a navlečte na ni jehlu. Jehlu posuňte na kraj nitě. Potom niť  zvedněte nahoru a nechte jehlu samovolně klouzat po niti směrem dolů. Pokud jehla sjede sama, je vše v pořádku. Pokud jehla zůstane v horní poloze, nebo jen velmi těžko sjíždí dolů, je síla nitě příliš velká, nebo tloušťka jehly malá. Musíte zvolit silnější jehlu nebo slabší nit.

Jak vybrat správný typ jehly?
Podle druhu materiálu z kterého budete šít, vyberete i druh jehly.

- Universal / Standard / R jsou nejpoužívanější jehly s lehce zakulacenou špičkou. Jsou dost ostré pro tkaniny a při použití malých průměrů jehel je lze použít i na pleteniny, tedy úplety. Když si nejste úplně jistý/á jakou jehlu použít, je univerzální typ nejlepší volba.

- Jeans / Denim / HJ jsou speciálně kalené a silné jehly s ostrou špičkou určené pro šití pevných látek jako je džínovina či montérkovina.

- Stretch / HS / SKL jehly mají hlubší drážku v zadní části a středně kulatou špičku, jsou určené pro extra pružné materiály s velkým podílem elastanu jako je třeba plavkovina. Použití těchto jehel zabraňuje nechtěnému vynechávání stehů a prosekávání materiálu.

- Jersey Ball point / H-SUK jsou jehly s kulatým hrotem, který snadno proniká mezi vlákna pleteniny (úpletu) a minimalizuje její natržení nebo proseknutí.

- Sharp / HM / Mikro / SPI - štíhlé jehly s velmi ostrou špičkou, které snadno pronikají do materiálu s velkou hustotou vláken jako je mikrovlákno, hedvábí, Microtex apod. U těchto problematických materiálů s touto jehlou dokážete ušít krásně rovné stehy.

jehly grouped

Jak zjistit,  jestli je jehla v pořádku?
Jehlu vytáhněte ze stroje. Vezměte starší silonovou punčochu a natáhněte ji mezi prsty. Jehlu vpíchněte několikrát dovnitř a ven. Pokud je jehla v pořádku, projde lehce silonkou. Pokud je špička poškozena, zatrhnete v silonu očko a poškodí ho. V tom případě jehlu ihned vyměňte. Dále si jehlu položte na rovnou podložkou a prstem ji posuňte doleva nebo doprava. Pokud je jehla křivá, ucítíte jak se vlní. Pokud je rovná bude se pěkně posouvat.

                                         Jakou značku jehel?
Na trhu je mnoho výrobců jehel. jehla4 .
V manuálu k šicímu stroji najdete informace, jaké jehly jsou do Vašeho stroje vhodné. Pravděpodobně budete potřebovat jehly s ploškou s označením 130/705 H. Tento jehelní systém nabízí většina výrobců jehel. Velmi kvalitní jsou jehly značky Schmetz, ale jsou finančně náročnější. České, levnější a taky velmi kvalitní jsou jehly značky Akra a Organ. Ale nemusíte se bát ani neznačkových jehel. U nich je velkou výhodou nižší cena, takže pokud se šitím začínáte, budete moct bez starostí jehlu měnit při každém nechtěném „cinknutí“ , ohnutí a jiném poničení. Někteří výrobci strojů nabízejí i svoje jehly, třeba jako značka Singer. Ale i do těchto strojů můžete použít jehly jiných výrobců

jehla5

Co na závěr?
Přesto že vyberete ideální jehlu, nebude správně šít pokud bude tupá nebo ohnutá. A jak můžete poznat, že je problém s jehlou? Pokud je šicí stroj hlučný, vynechávají stehy, nebo jsou v látce viditelné vpichy vedle stehů. A nakonec ještě jedna důležitá věc. Trhá se Vám po výměně jehly horní nit u ouška jehly? Vyměňte jehlu ještě jednou. Může se totiž stát, že je ouško jehly díky výrobní nedokonalosti příliš ostré a přeřezává jehlu.
Doufám, že Vám tento rychlý přehled typů jehel pomůže při jejich
                                          vybírání a používání.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.