Klasický šicí stroj, overlock nebo coverlock?

Klasický šicí stroj, overlock nebo coverlock?

Klasický šicí stroj - rovnosteh

Klasický šicí stroj je nejuniverzálnější stroj. Je vybaven různým počtem stehů, vždy má rovný steh, cikcak, lepší stroje mají škálu strečových stehů a overlockový steh. Pro začátečníka i pro pokročilé nezbytnost, bez něj se šití neobejde, protože jen máloco nepotřebuje prošití rovně. Ke stroji lze dokoupit širokou škálu patek (overlocková, zipová, knoflíková, kráčející, průhledná, lemovací), které usnadňují šití a výsledek vypadá profesionálněji.

Klasický šicí stroj není úplně perfektní na šití pružných materiálů (nemá tzv. diferenciální podávání). Pokud má stroj regulaci přítlaku patky, je to malinko lepší, ale nikdy dost uspokojivé. Pružné materiály se na něm dost kroutí. Pokud se chystáte hodně šít svá vlastní trička a bodýčka, investujte do overlocku.

Naše nabídka šicích strojů: šicí stroje 

stroj

Overlock - obnitkovací, začišťovací stroj

Overlock je stroj, který má automatická ořez látky, takže všechny stehy z rubu začistí a vypadá to profesionálně. Šije se na něm všechno oblečení z rubu – stroj látky k sobě sešije a zároveň odřízne přebytečné kusy a obnitkuje. Má diferenciální podávání, takže si můžete regulovat práci zoubků. Perfektní na pružné materiály, ale i na ty klouzavé jako např. záclony a jiné umělé tkaniny.

Overlock v žádném případě nenahradí klasický šicí stroj. Navíc overlock neumí zapošívat, takže je někdy potřeba na klasickém šicím stroji některé švy začistit. I když overlockové švy se moc nepářou, takže velmi často to není třeba řešit vůbec. Overlock lze částečně nahradit cikcakem na klasickém šicím stroji, začištění ale nevypadá profesionálně a pružné úplety se vlní.

Overlock Lada: https://www.sazo.cz/overlock-lada/

Overlocky Brother: https://www.sazo.cz/overlocky-coverlocky-brother/

Overlcoky Pfaff: https://www.sazo.cz/overlocky/

Overlocky Husqvarna Viking: https://www.sazo.cz/overlocky-coverlocky-husqvarna/

Overlocky Merrylock: https://www.sazo.cz/merrylock/

3034dwt-orez

Coverlock

Coverlock je stroj určený na šití lemů u triček a začišťování rukávů a spodků triček atp. Šije pružným dvojnitným nebo trojnitným stehem. Lemy u triček se tak nekrčí a vypadají profesionálně, pruží a tak se nit netrhá. Stroj zároveň prošije z líce a začistí obnitkou z rubu – pozor, přídavky neodstřihává, takže pokud nestříháte a nešijete přesně, je třeba doladit nůžkami po ušití (zejména u třepivých materiálů jako je např. merino).
Neprošije silnější vrstvy tkanin nebo silnější látky (např. flíz!), nitě se trhají. Nastavení stroje je složitější. Každá látka potřebuje speciální seřízení nití, diferenciálu a délky stehu, pokud je jedna z těchto věcí špatně, tak se nitě trhají. Seřizovat se musí neustále i přítlak patky, podle toho, kolik vrstev materiálu zrovna chcete na tom daném tričku šít. Coverlock nezapošívá a steh se hodně páře, je třeba každý konec šití zauzlíkovat nebo jinak začistit.

Coverlocky Brother: https://www.sazo.cz/overlocky-coverlocky-brother/

Coverlocky Husqvarna Viking: https://www.sazo.cz/overlocky-coverlocky-husqvarna/

Coverlocky Merrylock: https://www.sazo.cz/merrylock/

 

 

 

nXsBX7x