Jak vybrat patku k šicímu stroji?
Na trhu je mnoho druhů a typů patek k šicím strojům. Liší se pro stroje domácí a průmyslové. Patky pro domácí šicí stroje se v první řadě liší podle způsobu uchycení.
Pokud potřebujete patku i s držákem, zjistěte jakou má velikost a sklon. Jsou patky s vysokým držákem 30 mm, potom s šikmým držákem, kdy stroj má šikmou jehelní tyč s výškou 20 mm a nakonec s nízkým držákem, kde je výška jen 16 mm.
Novější domácí šicí stroje mají takzvaný snap-on držák, který se nemusí oddělávat celý i s patkou, ale patky jsou jednoduše nacvakávány a to pouhým naražením, nebo u novějším modelů strojů nacvaknutím pomocí páčky v zadní části držáku. Tyto patky se liší podle šíře osičky určené k nacvaknutí. Většina nových domácích šicích strojů využívá patky s osičkou širokou 6 mm. Méně časté jsou patky s osičkou širokou 2 mm. Před nákupem se tedy podívejte, jaký typ držáku na patky máte. Pokud si nevíte rady, určitě tuto informaci najdete v návodu ke stroji. Pokud ani ten nemáte, zavolejte do autorizovaného servisu šicích strojů Vaší značky a poraďte se tam.
Kniha, která vás naučí využívat patky na maximum
Pokud nemáte velké zkušenosti s využíváním široké škály patek dostupných k Vašemu šicímu stroji, doporučuji Vám koupit si knihu od Wendy Gardinerové a Lorny Knightové Šijeme na stroji. Podtitul využijte svůj šicí stroj na maximum – od základní patky až po speciální vybavení je všeříkající. V knize najdete fotografie s popisem velkého množství patek, spolu s podrobným fotonávodem, jak s nimi šít. Navíc je vždy uvedená spousta nápadů a typů, kde a jak jejich funkci využít.
Základní patky
Patka pro cikcak steh a základní patka
Označuje se také jako entlovací a při běžném šití se využívá nejvíce. Umožňuje šití od rovných švů až po ozdobné stehy. Patka má dvě špičky v rovnoměrném odstupu. Ve středu má velký oválný otvor dovolující jehle pohyb ze strany na stranu, aniž by zachytávala o hranu patky. Proto můžete šít s jehlou v libovolné pozici zcela vpravo, vlevo nebo kdekoliv mezi tím. Na spodní straně je patka mírně zkosená, aby mohla hladce klouzat i přes husté ozdobné šití. Pokud použijete cikcak patku na šití s dvojjehlou, nebo pro šití ozdobně zdvojeného stehu, nejprve zkontrolujte pomocí ručního kolečka na ovládání stroje, zda jehla nezachytává o strany patky nebo stehovou desku. Pokud ano, zmenšete šíři stehu.
Patka pro všívání zipů oboustranná
Zipová patka oboustranná se používá především k všívání zipů. Zipové patky se vzhledem můžou lišit, nejběžnější je jedna špice s odsazením na obou stranách. Patka se nasazuje na držák z jedné nebo druhé strany, podle toho, kterou stranu zipu přišíváte. Zipová patka se ale hodí k přišívání všech objemnějších ozdob jako je paspulka, korálky nebo třásně, protože umožňuje šít blízko zvýšenému okraji.
Patka má na spodní straně dva hluboké žlábky pro posun zoubků skrytého zipu. Uprostřed je malý otvor pro jehlu. Tato patka sedí na rozdíl od obyčejné zipové patky přímo na zipu, zatímco zoubky zipu běží v jednom ze žlábků. Při šití jsou zoubky zipu od jehly lehce odtlačovány. Skryté zipy mají zoubky na spodní straně a přišívají se pouze k přídavkům na švy, takže na lícové straně není vidět šev. Aby to tak opravdu bylo, potřebujete patku na skrytý zip.
Patka na knoflíkové dírky
Jsou dva základní typy patek na knoflíkové dírky. Jedna je z bílého plastu a na konci má dlouhý posuvný nástavec, do kterého je možné vložit knoflík. Patka má otevřený rozsah, aby odpovídala knoflíku. Druhá je kovová a má dvě špičky v pravidelném odstupu. Vroubky na spodní straně umožňují klouzání přes hustý saténový steh. Některé stroje umožňují šít knoflíkovou dírku v jednom kroku, délku dírky vybíráte na LCD displeji. Zatímco u jiných musíte postupně nastavit steh pro každý ze čtyř kroků zvlášť, zastavením stroje v jednotlivých krocích určíte i délku a šířku dírky.
Malá obdélníková patka s velkým šicím prostorem ve středu mezi dvěma krátkými špičkami. Většinou je z průhledného plastu nebo v kombinaci s modrým plastem. Drží knoflík na místě, zatímco stroj prošívá dírky cikcak stehem. Aby se knoflík při přišívání neposouval a mohly jste šít na místě, snižte zoubky podavače podle návodu k šicímu stroji. Pokud šijete s podkládací destičkou , tak jí vsuňte pod knoflík tak, že tenčí stranu využijete u lehkých látek a tlustší u těžších materiálů.
Speciální patky
Patka se také nazývá obrubovací nebo patka pro rolovaný lem. Je určená k šití úzkého dvojitého lemu v jednom kroku. Existují různé velikosti patek pro různé typy látek. Pro tenčí materiály patka se šnekem 1-2 mm, pro těžší materiály patka se šnekem 4-6 mm. Na patce je spirálový šnek, kterým prochází okraj látky tak, že se při pohybu dvakrát přetáčí. Na spodní straně je odsazení pomáhající plynulému posunu látky. Při průchodu pod patkou se lem přišívá.
Patka s pojezdem
Patka se vyrábí buď kovová nebo plastová. Má jedno nebo více koleček, které jsou mezi špičkami patky a na spodní straně. Díky nim hladce klouže po materiálu, který by se pod normální patkou natahoval, lepil nebo vlnil. Například kůže, semiš, koženka. Je to také ideální patka na tlusté materiály jako je žerzej a denim, které se plynule posouvají a vzniká tak řada pravidelných stehů. Užijete jí i při šití pružných materiálů, kde zabráníte nechtěnému vytahovaní a docílíte pravidelného plochého stehu. A při šití koženky, látek se zátěrem nebo gumové ubrusoviny, zabraňuje lepení materiálu k patce.
Teflonová nepřilnavá patka
Patka se také nazývá klouzavá. Existuje více druhů. První je vyrobená celá z nepřilnavého teflonu, jiné mají na spodní straně velmi hladký povrch, který snadno klouže po materiálu. Tyto patky využije zejména při šití kůže, koženky, plastů, PVC ubrusů a jiných podobných lepivých materiálů. Dále jí užijete podobně jako rolovací patku u žebrovaného, pružného nebo objemného materiálu.
Ve středu patky je vertikální příruba nebo vodítko v jehož zadní části je otvor pro jehlu. Vodítko patky je na povrchu látky a sleduje šev, díky čemuž můžete šít přímo v něm. Proto jsou stehy ve švu skryté a nejsou z líce vidět. Šití do švu se využívá při quiltování, ale i při šití oděvů třeba při spojování pásku sukně nebo kalhot.
Plochá patka, která má v přední části otevřený profil nebo kovový záhyb s mezerou na levé straně a uzavřený na straně pravé. V zadní části patky je jen jedna vrstva, navíc mírně odsazená, takže se nedotýká stehové desky stroje. Tato patka řasí jednu vrstvu látky, nebo dokáže řasit jednu vrstvu látky a zároveň jí přišívat k druhé látce. Patka je vhodná na lehčí materiály, u těžších a tuhých látek tvoří méně záhybů. Na ty je vhodná plisovací patka. Pokud chcete řasenou vrstvu látky připojit v jednom kroku km druhé vrstvě, vsuňte druhou vrstvu do štěrbiny v patce a šijte. Spodní vrstva se bude řasit a současně přišívat k vrchní vrstvě látky, která zůstane rovná.
Kráčející patka
Kráčející patka zajišťuje rovnoměrný posun látky nebo více jejích vrstev pod patkou, jelikož pracuje v souladu se zoubky podavače stroje. Současně drží vrstvy látky pohromadě a brání jejich nechtěnému posunutí. Patka je určená k šití více vrstev látek, na pružné látky a na quitování. Výborná je i na šití látek s hustým vlasem nebo látek, které se přichytávají, jako je semiš, kůže a koženka. Patka je velmi objemná s plastovým tělem v zadní části a dlouhými chodidly, které přidržují a podávají látku. Páčka na straně je po nasazení patky nad úchytem jehly a při šití ovládá pohyb patky na látce. Zespodu je patka vroubkovaná, aby lépe držela látku a snadněji po ní klouzala.
Patka na lemování textilní páskou
Patka šikmý proužek překládá a zároveň přišívá, takže stehy jsou dokonale umístěné a rovnoměrné. Existují různé druhy patek, jedny mají vpředu velký kužel se štěrbinami, do kterého se proužek nasouvá. Jiné mají placatou dvoulištu, která umožňuje nastavení šířky pásku, který se do ní vkládá. Některé mají navíc pohyblivý vodič, takže umožňují nastavení jehly v nejvhodnějším místě proužku. Patky jsou určené k našívání přeloženého šikmého proužku i k nesloženého šikmého proužku.
Patka na paspulky
Tato patka dovoluje šít lemy s vloženou paspulkou. Patka má hluboký žlábek, kterým při šití paspulka nebo šňůrka prochází. Může mít jen malý otvor pro přímí steh nebo větší pro cikcak steh. Patka umožňuje jehle šít velmi blízko kraji paspulky, takže se vytvoří pravidelný vystupující lem, který je ideální na zdobení polštářů, taštiček, tašek a dalšího.
Patka je buď celokovová nebo plastová. Po stranách má dvě dlouhé špičky a velkou mezeru, díky které dobře vidíte na materiál přímo před jehlou. Vespodu má patka mělkou drážku, díky které patka snadno klouže přes ozdobné stehy. Patka je proto vhodná k ozdobnému vyšívání a pro našívání aplikací. Lze jí taky použít k přišívání knoflíků, který zůstává při našívání v mezeře mezi špičkami.
Patka sámková
Patka má malý otvor pro přímí steh a na spodní straně drážky nebo kanálky. Patky jsou vyráběny se třemi, pěti, sedmi nebo devíti drážkami, které umožní vypracovat dokonale tvarované a rovnoměrné sámky na látkách. Při šití s touto patkou se používá dvojjehla, která šije paralelní řady stehů na obou stranách sámků. Dvojjehla pracuje se dvěma horními nitěmi a šije po obou stranách středové drážky. Jedna spodní nit běhá sem tam mezi horními nitěmi a trochu se napíná. Toto napnutí vytváří na látce vyvýšený sámek, který se posouvá drážkou.
Patka bývá krátká a robustní, má na spodní straně hluboký žlábek, kterým prochází šňůrka s korálky. Otvor pro jehlu je široký na cikcak steh. Šňůrka s korálky je pod patkou a k látce se připevňuje cikcak stehem, který šije přes posouvající se korálky. Korálky musejí být lehké, aby je látka udržela a nedeformovala se.
Patka vyšívací a na našívaní aplikací
Patky se vzhledově liší, ale jsou většinou krátké, robustní s velkým otvorem pro jehlu. Patka bývá z průhledného plastu. Na spodní straně má hluboký žlábek, aby snadno prošly vysoké stehy. Kratší délka patky usnadňuje manévrování při našívání složitých vzorů a aplikací.
Patka kordovací k našívání tkanic
Kordovací patka je určená k přišívání 1 až 3 provázků, nebo tenkých ozdobných šňůrek a přízí. Základna patky je vespodu opatřena několika drážkami, proto můžete našívat více šňůrek zároveň.
Kovová patka, která usnadní začišťování lemů entlovacím stehem. Vodítko pomůže šít přesně podél hrany látky. Při šití s overlockovou patkou jsou stehy šité přes příčku (černou pacičku) a tím jsou uvolněnější. Jsou tak velmi elastické a jejich okraj se nezatahuje. Šev je hladký a ideální pro obrubování cik-cak stehem a sešívání pružných látek overlockovými stehy.
Patka na slepý steh se používá ke skrytému lemování založených látek, aniž by došlo k prošití lícového dílu. Obrubování slepým stehem znamená, že stehy zachycují jen velmi malý kousek okraje látky. Jsou prakticky okem neviditelné na lícové straně výrobku. Slepý steh se používá pro lemování sukní, kalhot, závěsů apod.
Patka pro volné prošívání - quiltování a látání kovová
Patka látací kovová s umělým držákem - vhodná pro látání, vyšívání ozdobných ornamentů a quiltování - pro volný pohyb látkou. Vertikální pružina drží látku dole, když se jehla pohybuje směrem nahoru a zabraňuje zdvihání materiálu spolu s jehlou při volném quiltování se spuštěnými zoubky podavače a při látání.
Patka pro volné prošívání quiltování plastová
Patka pro volné prošívání quiltování plastová. Vertikální pružina drží látku dole, když se jehla pohybuje směrem nahoru a zabraňuje zdvihání materiálu spolu s jehlou při volném quiltování se spuštěnými zoubkami podavače a při látání. Patku je také možné použít i pro přišívání knoflíků.
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.