Novinky
Máte krásné zbytky látek a je Vám líto je vyhodit? Ušijte si z nich kalhotky. Přesně takové, jaké Vám budou opravdu sedět. První dvoje kalhotky jsem šila podle střihů z internetu. Ale pořád to nebylo ono. Nakonec jsem po přečtení blogů, jak na ty správné a pohodlné kalhotky, vzala jedny starší vyzkoušené ze skříně a udělala si podle nich střih. Není to nic složitého. Na bocích jsem je rozstřihla, našpendlila hezky vyhlazené a narovnané na měkkou podložku a obkreslila přední díl, zadní díl a středový díl. Přidala jsem všude dokola 0,7 cm přídavky na švy a bylo hotovo. A protože mám jizvu po císařském řezu, mám nejraději kalhotky s krajkou nahoře u předního dílu, aby mě nic na jizvu netlačilo. Přední díl jsem jednoduše upravila tak, že jeho horní hranu zahýbám o šíří krajky, kterou zrovna chci použít.
Pokud chcete střih na kalhotky, přidávám odkaz na střih zdarma ze stránek šijtesnámi.cz. Mají tam úžasné střihy :)
https://drive.google.com/file/d/1rHHMww6d2HGuFoXKAZuo4u6DGBOBY_DG/view
Co budete potřebovat?
bavlněný úplet
elastická krajka
lemovací nebo jemnou prádlovou pruženku
nit, špendlíky, nůžky, křídu
Postup:
1. Na vzorovaný úplet přeneseme zadní díl střihu, přední díl střihu a jednou překreslíme vnitřní středový klín kalhotek. Pozor na směr vzoru na úpletu, hlavně hlídejte, zda máte přední díl a vnitřní vnější díl tak, aby Vám navazoval vzor. Poté překreslíme ještě jednou vnitřní středový klín budoucích kalhotek na černý úplet.
2. Všechny díly vystřihneme.
3. Nejdřív sešijeme sedové švy. Vnitřní středový klín vnější (barevný) položíme lícem nahoru. Užší strana leží nahoře, širší směřuje dolů. Na horní užší hranu položíme lícem dolů přední díl. Hrany srovnáme. Potom položíme na horní hranu vnitřní středový klín lícem dolů. Všechny hrany srovnáme a sešpendlíme.
4. Prošijeme. Nejlépe se mi osvědčil zkosený cik-cak, ale je možné prošít klasickým rovným stehem, protože tento šev se nebude nijak natahovat. Pokud nemáte na stroji zkosený cik-cak, je lepší použít klasický rovný steh, než normální cik-cak, ten z líce při natažení kalhotek nevypadá moc dobře. Samozřejmě můžete použít overlock. Sestřihneme švové přídavky.
5. Střední díly rozložíme. Vnější středový díl (barevný) musí ležet lícem nahoru a jeho širší nesešitá hrana směřuje nahoru. Vnitřní středový díl míří širší nesešitou hranou dolů. A přední díl srolujeme (přehneme uprostřed) podle fotky. Potom k horní hraně vnějšího středového dílu (barevný) přiložíme zadní díl lícem dolů užší stranou.
6. Přes zadní díl překlopíme vnitřní středový díl (černý, který vykukuje na předešlé fotce z pod zadního dílu) a jeho spodní volnou hranu srovnáme k horní hraně zadního dílu, jak je na fotce, sešpendlíme a prošijeme. Opět zkosený cik-cak, klasický steh, nebo overlock. Opět sestřihneme švové přídavky.
7. Takhle vypadají sešité díly po rozložení a otočení lícovou stranou nahoru.
8. Na horní volnou hranu předního dílů z lícové strany našpendlíme elastickou krajku a širším klasickým cik-cak stehem přišijeme. Krajku nenapínejte, nebo jen velmi slabě.
9. Na horní hranu zadního dílu z lícové strany našpendlíme rubem nahoru jemnou prádlovou pruženku (pokud má z jedné strany ozdobné vlnky, ozdobná hrana pruženky směřuje dolů). Prošijeme asi v polovině šíře pruženky užším cik-cak stehem. Pruženku při přišívání natahujeme. Ne moc ani ne málo, záleží na typu samotné pruženky. Doporučuji zkusit na kousku látky, pokud nemáte zkušenosti. Pak převrátíme hranu přes pruženku do rubu a z líce našpendlíme.
10. Při kraji z líce gumičku ještě jednou prošijeme pružným cik-cak stehem. Při šití opět natahujeme tak, aby byla látka na pružence hezky narovnaná, nezvlněná. Snažíme zvolit tak široký cik-cak, aby byl široký jako našívaná gumička, nebo lehce širší. Aby se pak horní hrana kalhotek při nošení neotáčela.
11. Srovnáme k sobě boční švy kalhotek z rubové strany a prošijeme. Použijeme zkosený cik-cak nebo klasický cik-cak. horní i spodní konec švu pořádně zajistíme zpětným zapošitím, aby se při nošení nepáraly.
12. Na lem nohavičky z lícové strany opět našpendlíme rubem nahoru a ozdobnými vlnkami dolu gumičku, prošijeme cik-cak stehem v polovině šíře gumičky. Poté opět převrátíme došitou hranu přes pruženku do rubu, lehce našpendlíme a z líce prošijeme cik-cak stehem. Je to úplně stejné, jako při našívání gumičky na horní hranu zadního dílu. Poté našijeme gumičku i na druhou nohavičku.
13. A je hotovo :)
Fotonávod na výrobu pouzdra na nůž, které lze zavěsit na pásek a pouzdra na dva mečena na záda. Zvládne to vyrobit úplně každý :)
Co budete potřebovat:
Filc/plsť tloušťka 3-4mm
Polyesterová šňůra průměr 4-6 mm
Polyesterový popruh šíře 20-30 mm
Průvlečné plastové spony 4 ks
Trojzubec plastový 1ks
nýty, kovové kroužky průměr 20-25 mm
Postup:
1. Na filc tužkou nakreslíme obdelník velký 17 x 15 cm a obě spodní hrany zaoblíme. Poté si odměříme dva obdelníky 16 x 3 cm a obdelník 12 x 10 cm. Vše vystřihneme. Pozor filc nikdy nestříhejte krejčovskými nůžkami, hrozně si je ztupíte. Vždy používejte obyčejné kancelářské nůžky.
2. Na obdelníku 12 x 10 cm si vyznačíme svislou středovou linku. Poté 1 cm od levého kraje vytvoříme šídlem 6 otvorů, vzdálených od sebe cca 1.5 cm. Poté uděláme otvory na opačném kraji obedlníku, tak aby byly přesně proti sobě. Později otvory protáhneme šňůru. Na obdelník se zakulacenými spodními rohy šikmo položíme obdelník s otvory a středovou linií, přišpendlíme a podél vyznačené střední linie prošijeme.
3. Z dvou připravených pruhů filcu (16 x 3 cm) uděláme poutka na protažení pásku. Oba pruhy přinýtujeme jako poutka 1 cm od bočních okrajů. Jak je vidět na fotce. Pokud nemáte nýty, můžete prošit, ale nebude to tak hezké.
4. Připravenými otvory provlékneme černou šňůru, začneme dole, úplně stejným způsobem, jako když navlékáme tkaničku do bot.
5. Šnůru zavážeme na mašličku a je to. Do tohoto pouzdra dáte různě široké nože, pokud bude nůž nebo šavlička širší, povolíte šňůrku a roztáhnete pouzdro na potřebnou šíři.
Pouzdro na meče na záda
1. Připravíme si dva velké obdelníky 18 cm x 12 cm (tmavě hnědé), vždy dva kusy malých obdelníků 2 x 6cm a 2 x 10 cm (tmavě hnědá) a jeden hlavní díl na záda 20 cm x 12 cm podle obrázku níže (žluté). Velikost tohoto pouzdra na meče je na 6-8 let. Základní žlutý díl jde upravit na odpovídajíc věk, stejně tak velké obdelníky z kterých budou pouzdra na meče. V případě tlustších mečů, nebo pirátský mačet jde zvětšit.
2. Na spodní rohy hlavního žlutého dílu našijeme přehnuté obdelníčky 2 x 10 cm s provléknutým kovovým kroužkem. Na horní přinýtujeme přehnuté obdelníčky 2 x 6 cm také s provléknutým kovovým kroužkem. Viz spodní fotografie.
3. Na velkých hnědých obdelnících si vyznačíme středovou linii obdélníků a lehce zešikma srovnáme na líc spodního žlutého dílu. Podél středové linie obdelníku přišijeme první obdelník na levé straně a druhý na pravé straně ke žlutému dílu. Viz foto.
4. Při krajích hnědých obdélníku opět uděláme naproti sobě šídlem díry. Asi 1 cm od okraje. Poté provlékneme šňůrku, stejně jako když provlékáme tkaničku v teniskách. Postupujeme jako u pouzdra na nůž.
5. Do kovových koleček provlékneme popruhy s průvleky a trojzubcem. Vytvoříme tak popruhy na záda. Já udělala podle sportovního batohu, ale můžete navléknout i jinak :)
6. A je to hotovo :)
Fotonávod krok za krokem na ušití praktické kapsičky na psí pamlsky s malou kapsou na pytlíčky. Kapsička má karabinu, kterou jí snadno připnete na pásek, tašku, kabelku nebo poutko od kalhot.
Co budete potřebovat:
zbytky softshelu, šusťáku
popruh, plastový trojzubec
kovovou karabinku
nůžky, špendlíky, svorky, křídu, pravítko
1. Nastříháme si dva díly 19x17cm ze softshelu a 2 díly 19x17cm ze šusťáku. Poté položíme softshelový díl lícem nahoru a na něj šusťákový díl rubem nahoru. Srovnáme hrany a podél horní kratší, tedy 17cm dlouhé hrany prošijeme. Zopakujeme i u druhým dílů.
2. Poté si ustřihneme ze softshelu díl 12x17 cm. Horní hranu dlouhou 17cm založíme 1 cm a prošijeme. Poté díl položíme lícem nahoru na lícovou stranu sofsthelového dílu, jak je na fotce níže. A po obvodu prošijeme (stačí strany, kde jsou na fotce svorky, spodní hranu nemusíte prošívat).
3. Na díl s našitou budoucí přední kapsičkou položíme lícem dolů druhý díl (díly lícem k líci, softshel na softshel a šusťák na šuťák). Po obvodu vyjma horní hrany u šusťákových dílů prošijeme. Taštičku otočíme lícem nahoru a zkontrolujeme švy. Já jsem při přetočení zjistila, že můžu přední černou kapsičku překlopit podél spodní hrany na původně zadní díl. Takže je rubem nahoru. Letní soft je z rubu zajímavý, tak jsem nakonec nechala tak.
4. Pokud jsou švy v pořádku, otočíme ještě rubem nahoru. Vytvarujeme dno kapsičky. Oba spodní rohy rozložíme, 2-3 cm od vrcholu rohu kolmo prošijeme. Podle toho, jak daleko od vrcholu rohu prošije, tak hluboké bude nakonec dno.
5. Roh odstřihneme a otočíme taštičku lícem nahoru a prsty vytvarujeme dno.
6. Na připravený popruh si napevno přišijeme spodní část trojzubce. Na přední straně kapsičky si vyznačíme střed a našijeme popruh s trojzubcem. Pozor našíváme pouze na přední díl, neprošijte si díly k sobě! Vyzkoušejte, jak vysoko nad přední černou kapsičku na pytlíčky, aby Vám trojzubec po zapnutí nepřekážel, ale aby ani nečněl po zapnutí nad horní okraj celé taštičky.
7. Na střed zadní strany v horní části našijeme druhý díl trojzubce na popruhu. Pozor zase pouze na zadní softshelový díl, neprošijte oba díly k sobě. Popruh našije podle fotky níže. Vytvoříme si tak očko na provléknutí karabiny.
8. Volný konec popruhu založíme a prošijeme, aby se nám spona trojzubce nevyvlékl. Poté založíme horní hrany šusťákových dílu a prošijeme. Kapsičku vytvarujeme, šusťákový díl zasuneme dovnitř softhelového.
9. Srovnáme hezky horní šev (hranu) a při kraji prošijeme. Kapsičku můžete ozdobit štítkem, nebo nášivkou. Já jsem použila starý kovový štítek z kalhot. Na vnitřní hranu přední černé kapsičky na pytlíčky jsem uprostřed našila malou patentku na zapnutí, aby se neotvírala.
10. A je hotovo :)
Fotonávod na ušití originálních nízkých ponožek
Máte menší zbytky hezkých úpletů a vlastně nevíte co s nimi? Můžete z nich ušít pohodlné nízké ponožky ideální do teplého počasí do nízkých bot a tenisek.
Co budete potřebovat?
Zbytky úpletů, ozdobnou prádlovou pruženku, krajku nebo lemovací pruženku
nit, nůžky, špendlíky, křídu
Postup:
1. Připravíme si střih. Délka - délka vašeho chodidla mínus 2-3 cm (podle pružnosti materiálu). Šířka 12 cm (kdo má hodně široká chodidla může 1-2 cm přidat). Délka horního dílu na nártu podle Vás.
2. Na látku obkreslíme 2x celý díl a 2x zkrácený díl (podle modré linie). Dvě modré linie jsou na dva různě dlouhé díly na nártu. Musíte zkusit, která délka bude vyhovovat Vám. Vždy dlouhý díl a krátký díl srovnáme lícem k lící k sobě a sešpendlíme.
3. Podél kraje prošijeme zkoseným cik-cak tehem, trojkrokým cik-cak stehem nebo na overlocku. Poté zastřihneme přebytečné okraje látky.
4. Otočíme lícem nahoru a po celém obvodu našijeme lemovací pruženku, nebo pružnou krajku. Pruženku při šití natahujeme.
5. Otočíme ponožku rubem nahoru. Hezky srovnáme horní okraje a patu prošijeme do obloučku.
6. Na patě obstřihneme šev při kraji.
7. Nakonec rozložíme patní přídavky a prošijeme, aby nás netlačily na patě.
A je hotovo :)
Zimní oblečení většinou nejde zašít na stroji, jelikož by prošití zhoršilo funkčnost. Vzhledem k materiálům, ze kterých je oblečení ušito i nažehlovací záplaty lze využít omezeně, jelikož hrozí poškození materiálu žehličkou. Proto nedám dopustit na samolepicím záplaty a permanentní textilní lepidlo, které vše elegantně a rychle vyřeší :)
Co budeme potřebovat?
textilní lepidlo, samolepicí záplatu, nažehlovačku, nebo nášivku, nůžky
1. Z nalepovací záplaty vystřihneme potřebný kousek na zakrytí díry. a nalepíme přes díru na oblečení. Okraje látky na otvoru oblečení se snažíme hezky srovnat k sobě a nalepit bez záhybů.
2. Okraje látky na otvoru oblečení se snažíme hezky srovnat k sobě a záplatu nalepit bez velkých záhybů.
3. Vybereme záplatu, která se nám líbí. Skvělé jsou nášivky ze softshellu s reflexním potiskem. Na šusťáku i softshellu po nalepení hezky drží a vypadají dobře.
4. Vybranou záplatu nalepíme textilním lepidlem. Pozor, lepidlem neušpiňte okolní materiál, pokud by se Vám to stalo, do zaschnutí lze vyprat v teplé vodě. Po zaschnutí lepidlo vydrží praní na 40°C.
5. A je hotovo! Po zaschnutí lepidla, cca 12 hodin připraveno k nošení. Mám vyzkoušeno i na zimních kalhotách na lyže a dokonce i na zimních sněhulích, kde reflexní softshellová záplata vydržela dva roky a boty neprotékaly :)
Přemýšlíte nad tím, že byste se chtěli naučit šít na stroji? Určitě už neváhejte ani chvíli, šití je nejúžasnější koníček, který Vám vydrží celý život. Navíc je stále co nového objevovat, nikdy nebude jednotvárný a nudný.
Poslední dobou se lidé vracejí k šití na šicím stroji, dokonce je to teď módní i mezi mladými lidmi. A není divu, nejen že se u šití krásně odreagujete od denních starostí, ale navíc vyrobíte originální kousky doplňků, kabelek, taštiček, oblečení nebo třeba potřeb pro domácího mazlíčka.
Jak vybrat šicí stroj
Nejdůležitější je koupit stroj od kvalitního výrobce jako je Brother, Lada, Pfaff, Husqvarna, Janome a další. A vždy ho dávat na servis nebo opravu pouze do autorizovaných servisů. Díky tomu i základní šicí stroj, který se dá pořídit od 2800 Kč do 4000 Kč, Vám bude dobře a dlouho sloužit. Tedy bude šít rovnoměrný, správně utažený steh na nepružných i pružných matriálech, aniž by se Vám zacuchávali nebo trhali nitě.
Základní šicí stroje
Dále je důležité si ujasnit, co a z jakých materiálů budete chtít šít.
Pokud plánujete na šicím stroji šít povlaky na polštářky, ubrusy, záclony, občas zkrátit kalhoty nebo opravit oblečení, bude Vám stačit šicí stroj se základní výbavou stehů a funkcí.
Stroj by měl mít několik druhů rovných stehů, cik-cak steh (ten využijete při šití pružných materiálů, nebo na začišťovaní okrajů látek), funkci na šití knoflíkových dírek (využijete i při obšívání průchodů popruhů, tkaniček nebo plánovaných otvorů), funkci zpětný chod na zapošíváni na začátku a konci švu (aby se šev nepáral), regulaci napětí horní nitě a výhodou je tzv. volné rameno, což znamená, že můžete sundat šuplíček z přední části stroje před stehovou deskou a tím vytvořit užší rameno, na které lze navléknout spodek nohavice nebo širšího rukávu a dokola ho obšít.
Typy na stroje:
Šicí stroj Brother J17S, záruka 3 roky
Mechanický šicí stroj s celokovovou konstrukcí. Nabízí 14 naprogramovaných stehů včetně pružného cikcak stehu, čtyřkrokovou knoflíkovou dírku, nastavitelné napětí horní nitě, funkci zpětný chod a možnost šití s volným ramenem. Má moderní rotační chapač (horizontální chapač), který je tichý, lehce se navléká a průhlednou krytkou vidíte, kolik nitě vám zbývá na cívce.
Šicí stroj Brother RL417, záruka 3 roky
Šicí stroj je robustní a uvnitř celokovový, nabízí 17 stehových programů – klasické stehy, pružné stehy, 4-kroková knoflíková dírka, dále volné rameno a možnost šití dvojjehlou, nastavitelné napětí horní nitě, funkci zpětný chod. Má moderní rotační chapač (horizontální chapač), který je tichý, lehce se navléká a průhlednou krytkou vidíte, kolik nitě vám zbývá na cívce.
Husqvarna H Class E10, záruka 5 let
Šicí stroj má 19 šicích programů a 50 praktických stehových funkcí (základní, ozdobné a pružné stehy), kyvný CB chapač, 4-krokovou knoflíkovou dírku, volné rameno, regulaci přítlaku patky a navíc regulaci délky stehu.
Šicí stroj Lada L30, záruka 5 let
Šicí stroj Lada je celokovové konstrukce. V základní nabídce má 23 stehů, včetně otevřeného a uzavřeného overlockového stehu. Poloautomatickou knoflíkovou dírku, vertikální celokovový CB chapač, nastavitelnou šířku stehu do 5 mm a nastavitelnou délku stehu do 4 mm. Velkoplošné zoubky podavače spolu s výkonným motorem Vám umožní prošití i velmi silných látek např. 10-ti vrstev jeansoviny. Volné rameno, možnost šití dvojjehlou. Regulace přítlaku patky a navíc funkce pro volný posuv látky při quiltování, vyšívání a přišívání knoflíků.
Všechny výše uvedené stroje jsou kvalitní, prošijí Vám bez problémů i pevnější materiály v několika vrstvách, což oceníte při zkracování džínů, nebo opravě montérek. Pokud plánujete se šití postupně více věnovat a zdokonalovat se v něm, doporučuji si vybrat z výše uvedených stroj Lada L30, jelikož má regulaci přítlaku patky, což oceníte při šití pružných materiálů, aby se nenatahovali (přítlak snížíte) a po došití nevlnily a nebo naopak při šití více vrstev tlustších materiálů (přítlak snížíte). Navíc má již plně nastavitelnou šířku i délku stehu, takže steh můžete přesně upravit tak, aby vyhovoval Vámi šitému švu.
Šicí stroje vhodné i po pokročilé
Pokud již na šicím stroji šijete a chcete si koupit stroj s větší výbavou a větším množství funkcí, nebo víte, že Vás šití baví a i když teprve začínáte, chcete si vybrat takový stroj, který Vám vydrží roky a nebude Vás v budoucnu brzdit nedostatkem funkcí, pak stojí za to investovat do stroje trochu vyšší částku.
Opět je důležité si ujasnit, co na stroji nejvíce šijete.
Pokud se věnujete quiltingu, je potřeba vybrat stroj vhodný na quiltování. Pokud víte, že nejvíce šijete z úpletů a pružných látek trička, šaty, dětská body a podobně, pro Vás bude nejvhodnější stroj s funkcí IDT podávání materiálu, aby se Vám trička po došití nevlnila. Pokud šijete tak trochu všechno a na nic se nespecializujete, vyberete si univerzálnější verzi stroje.
Mezi pokročilejší a velmi praktické funkce, které urychlí a zdokonalí Vaše šití patří:
Elektronicky nastavitelná volba polohy jehly nahoře/dole, což využijete třeba při šití rohů, otáčení směru šití a při našívání aplikací, popruhů a podobně. Zapošívací tlačítko, urychluje práci a usnadňuje zapošívání, není třeba volit zpětný chod stroje. Regulace rychlosti šití, pokud potřebujete šít pomalu při šití kapes, rohů, nebo při našívání aplikací zvolíte nejmenší rychlost. Pokud šijete povlaky, potahy, ubrusy a jiné věci, kde jsou dlouhé rovné švy, zvolíte vysokou rychlost a šití jde hezky rychle od ruky. Automatický odstřih horní i spodní nitě velmi šetří nitě a už se Vám nestane, že při následném rozjetí stroje se Vám vyvlékne horní nit, protože zůstala po odstřižení moc krátká.
Mechanické šicí stroje (tedy bez displeje)
Pár typů na kvalitní šicí stroje pro ty, kteří chtějí svůj stroj ovládat a nastavovat pouze manuálními kolečky a knoflíky a nechtějí mít na stroji displej a další elektroniku.
Husqvarna Emerald 116, záruka 5 let
Šicí stroj má v nabídce 16 různých stehů - základních, overlockových, strečových a ozdobných, má horizontální rotační chapač, kdy se spodní cívka nasazuje lehce shora, automatickou knoflíkovou dírku šitou na jeden krok, nastavitelný přítlak patky, možnost nastavení šířky stehu max. 5mm a nastavení délky stehu max. 4mm. Automatický navlékač horní nitě.
Šicí stroj Brother HF37, záruka 3 roky
Šicí stroj má v nabídce 37 různých stehů - základních, overlockových, strečových a ozdobných, má horizontální rotační chapač, kdy se spodní cívka nasazuje lehce shora, automatickou knoflíkovou dírku šitou na jeden krok, nastavitelný přítlak patky, možnost nastavení šířky stehu max. 7 mm a nastavení délky stehu max. 4 mm. Automatický navlékač horní nitě. Volné rameno pro snadné šití uzavřených kruhů, možnost quiltování. Tento stroj je ideální pro šití silných tkanin, džínoviny, bez problémů zvládne šití silnou nití. Zároveň je ale vhodný i pro elastické a jemné materiály.
Šicí stroj Pfaff Select 3.2, záruka 3 roky
Šicí stroj vhodný i pro vyšší zátěž s funkcí IDT horního podávání (zaručuje rovnoměrné podávání horní i spodní látky). Stroj má jednoduché ovládání, volné rameno, 27 druhů stehů, možnost nastavení šířky stehu max. 5.5 mm a nastavení délky stehu max. 6 mm, zpětný chod, regulace polohy jehly pro snadné prošívání. Šicí stroj Pfaff Select 3.2 je vhodný i pro pravidelné denní vícehodinové zatížení a zvládá šití jak velmi lehkých látek, tak i silných látek, a to i ve více vrstvách.
Elektronické šicí stroje s displejem
Elektronické šicí stroje s displejem ukazují na displeji druh zvoleného stehu, délku a šířku stehu a další funkce stroje. Mívají více druhů stehů, větší nabídku ozdobných stehů, některé mají možnost vyšívaní abecedy. Navíc mají několik druhů automatické knoflíkové dírky šité v jednom kroku. Další skvělá funkce je ovládání maximální rychlosti šití, automatický odstřih nitě, tlačítko automatické zapošití, volba polohy jehly při zastavení stroje a další.
Šicí stroj Brother FS40S, záruka 3 roky
Šicí stroj má celokovové odolné tělo, přehledný displej a LED osvětlení pracovní plochy. Nabízí 40 programů (pro klasické i dekorativní stehy) z toho 6 druhů automatických knoflíkových dírek, plynulé nastavení délky stehů do 5 mm a šířky stehů do 7 mm pomocí tlačítek displeje, regulace napětí horní nitě. Elektronicky nastavitelná volba polohy jehly nahoře/dole, zapošívací tlačítko na hlavě stroje. Volné rameno na šití nohavic a rukávů. Dále regulace rychlosti šití na hlavě stroje. Možnost šití bez pedálu pomocí tlačítka Start/Stop.
Šicí stroj Brother Innov-Is NV 15, záruka 3 roky
Stroj má v nabídce 16 užitečných i dekorativních stehů, 3 druhy automatických knoflíkových dírek. Volba stehů pomocí otáčení voliče s okamžitým nastavením požadovaného programu. Na displeji se ukáže doporučený typ patky, aktuální délka stehu a šířka cik-caku. Tyto hodnoty lze v případě potřeby zvětšit nebo zmenšit pomocí tlačítek u displeje. Šířka cik-caku je až 7mm, délka stehu 4,5mm. Automatický navlékač nitě. Možnost šití i bez ovládacího pedálu pomocí tlačítka START/STOP. Regulace rychlosti šití. Volba automatického zapošití na začátku a konci šití pomocí tlačítka umístěného pod displejem stroje.
Šicí stroj Pfaff Passport 2.0, záruka 3 roky
Šicí stroj se systémem horního podávání IDT, displejem a silným motorem o výkonu 70W. Passport 2.0 nabízí 70 druhů stehů, volné rameno, automatickou knoflíkovou dírku šitou na jeden krok i zabudovaný navlékač horní jehly. Dále tlačítko Start/Stop pro šití bez pedálu, možnost nastavení rychlosti šití na stroji, polohování jehly nahoře dole, volné rameno.
Šicí stroj Lada H73A, záruka 5 let
Šicí stroj s grafickým podsvíceným LCD displejem 75 x 22 mm, který Vás informuje o aktuálním nastavení stroje. Stroj je vybaven 196 stehy v základní nabídce (overlockové, strečové, vyšívací, speciální stehy pro quiltování a patchwork a mnoho dalších stehů včetně abecedy) a automatické senzorové knoflíkové dírky (7 druhů). Možnost kombinování a vkládání stehů do paměti stroje pro vytváření originálních řad stehů včetně velkých a malých písmen abecedy. Stehové kombinace zůstávají uložené v paměti i po vypnutí stroje. Automatický odstřih horní a spodní nitě, navlékač horní nitě, tlačítko START/STOP, regulace rychlosti šití, volba polohy jehly při zastavení stroje, programovatelné automatické zapošití, automatický látací program. Ovládání podavače pro volný posuv látky při quiltování. Tlačítko pro zafixování patky.
Samozřejmě jsou na trhu násobně dražší šicí stroje, ale ty do článku záměrně nedávám, jelikož takové si už vybírají švadleny přesně podle určitých funkcí a parametrů, které na své šití potřebují. Na běžné domácí šití jsou výše uvedené stroje ideální. Za rozumnou cenu budete mít kvalitní šicí stroj, který ušije vše co potřebujete. Nebude Vás zlobit neustálým nastavování a štelováním stehů tak, aby šev byl hezký, pravidelný a akorát utažený. Nebude trhat a cuchat nit. Bude šít lehce, tiše, pravidelně a zvládne prošít rozmanité materiály.
Pokud byste potřebovali poradit, nebo se zeptat na jiný model šicího stroje, který není v článku, neváhejte nám zavolat. Rádi Vám pomůžeme.